Dneska jsem se vydal na krátký výlet z Veselí nad ¨Moravou. Startovací bod je místní Kaufland, vedle vlakového nádraží, kde začíná cyklostezka směr Kozojídky.
Za chvilku dorazíte na konec města Veselí nad Moravou, kde je tato názorná mapka okolí. Já jsem si vybral za cíl Radošovskou rozhlednu. přiznám se, že jsem na tomto místě nikdy nebyl. Vím sice o ní, ovšem cesta mě tam nezavedla. Je potřeba to napravit! Těch cest směrem k rozhledně je více. Já si vybral trasu po asfaltu ke Kozojídkám.
První zmínky na Veselsku o rybnících je z počátku 15. století. Nejstarší vznikly v povodí blatnického potoka Svodnice, z něho byly vedeny dvě strouhy pod Radošov, kde zavodňovaly tři zdejší rybníky – Horní veselský, Dolní veselský a Žabinec. Jejich odtok byl sveden směr Kozojídky a do Veličky. Tyto rybníky navazovaly na další, ležící na území Blatnice a Lipova. S tímto rozmachem došlo ze zřízení vsi Kozojídky.
Kaplička u rybníka pochází z poloviny 19. století. Kdysi se u ní křížily polní cesty spojující okolní obce. V blízkosti se nacházela studna, která sloužila k osvěžení poutníků a napájení dobytka. po desetiletích scelování pozemku se kaplička ocitla uprostřed lánů. Nádherné topoly, které ji chránily, postupně zničily blesky, nově vysazené stromy zase zvěř. V roce 2016 se dočkala obnovy a žehnání. Moc pěkné místo, chvilku se zde zastavte 🙂
Míříme směr rozhledna na Radošově. Od toho místa vede celkem slušná polní cesta, tedy na treku či horském kole bez problémů. Můžete ujet cca 500 metrů, zahnete doleva kolem vinohradů a pak doprava stoupáte mírným kopcem. Nebo pojedete rovně a vlastně ten kopec objedete. Následuje cesta ořechovou alejí. Dnes je to spíše pěšinka, ovšem moc pěkná a pro fotografy zajímavý tip na pěkné snímky!!! Já jel tudy.
Radošov je nejvyšší bod veselského katastru 242 m n. m. Do poloviny 13. století stála na tomto návrší osada. Na počátku 18. století nastal v této oblasti rozmach chovu ovcí. byl zde vybudován provizorní ovčín pro 500 ovcí. při rekonstrukci byl chov přemístěn do Veselí. Radošovský dvůr byl vybudován jako součást veselského velkostatku Chorynských. Ti jej drželi do roku 1863., kdy jej pronajali Mayovu cukrovaru v Uherském ostrohu a v roce 1883 cukrovarnické společnosti Rudolf Auspitz. Po pozemkové reformě v roce 1919 byl vytvořen zbytkový statek Radošov, který byl přidělen do pachtu.Většina půdy byla rozdělena drobným přidělencům ze 14 obcí. Od roku 1931 dvůr držel František Krejcar.
radošovský dvůr zanikl za dramatických okolností na konci 2. světové války, v dubnu 1945. Obyvatelé okolních obcí snesli majetek v dobré víře, že se válečná fronta tomuto osamocenému místu vyhne. Stále se však pravý opak. Od 13.4 jej úporně drželo německé vojsko, zatímco rumunská armáda obsadila Hroznovou Lhotu, odkud statek odstřelovala. po této činnosti vojáků, zůstaly jenom trosky a pro hospodaření již byl nepoužitelný. Až do roku 1952 mohl majitel rozprodávat stavební materiál, který ze statku zbyl. Zbytek převzalo veselské JZD. V současnosti je Radošov krajinným biokoridorem a je v soukromém vlastnictví. Na rozhlednu se však dostanete bez jakýchkoliv překážek.
Zajímavostí byla úzkorozchodná železnice hraběte Chorynského, který koupil při rozmachu cukrovarnictví v roce 1876 cukrovar ve Bzenci – Písku. V zájmu plynulé dopravy zřídil v roce 1879 úzkorozchodnou dráhu, která vedla přímo do cukrovaru. Zpočátku byl provoz „koňský“ od roku 1881 parní. Hrabě brzy poznal, že na úlohu průmyslníka není finančně stabilní a v roce 1881 prodává cukrovar společnosti Rudolf Auspitz. Celková délka byla 17 km. Trasa vedla od veselského zámku, přes překladiště v Lánek, podél nádraží ke dvoru, podcházela kolejiště na Vláru a stoupala vzhůru pod Radošov. Končila u tasovského dvora. Ukončení provozu bylo krátce po 2. světové válce, kdy ještě krátce byla využívána při řepných kampaních
Vrátíme se do současnosti. Na tomto úžasném místě se nachází rozhledna, ze které je výhled 360 ° kolem dokola. Vidíte opravdu hoooodně daleko :-). Kopce od Velké Javořiny, Kobyly, Tri kopce, Šumárník, Travičná, Žerotín, Holý vrch, hrad Buchlov, svatý Antonínek a mnoho dalších míst. Vše je pěkně nakreslené na informačních mapách.
Z tohoto místa je opravdu pěkný výhled na Blatnici pod sv. Antonínkem, kde je poutní místo svatý Antoníček. Určitě se tam spolu podíváme a navštívíme jej spolu 🙂
My se dnes již vydáme opět zpět směr Kozojídky. Obec Kozojídky, leží 3 km od Veselí nad Moravou a 7 km od Strážnice. První písemná zmínka je již z roku 1490. My se podíváme do vinného areálu pod Kříbem. Nacházejí se zde vinné sklepy, nově zrekonstruované. Přes léto jsou otevřeny veřejnosti. V tomto areálu bylo vybudováno nedávno také pódium, lavičky se stoly a ohniště využívané při konání nejrůznějších akcí. V blízkosti sklepů se nachází replika původní kozojídské zvonice a ještě o kousek dál malebný rybník s altánem.
Děkuji za pozornost. Více videí najdete na mém youtube kanálu BOTURCZ. Pokud se Vám články a videa líbí, sdílejte jej mezi své kamarády a přátele. Mějte se pěkně. Tož tak Radek 🙂
#boturcz #radosov #kamnavylet #trip #cestovani #travel #kolo #bike #jiznimorava #cyklotrasy #cyklostezky #radeknakole #straznice #veselinadmoravou #kozojidky #rozhledna #priroda #bilekarpaty #ceskarepublika #outdoor #cyklo #cyklistika #sport #nakole #vylet #mtb #czechrepublic #sunnyday